Fatih Hazire Alanlarıve MezarlıklarıRestorasyonu

Fatih Hazire Alanları ve Mezarlıkları

Proje Kapsamı: İstanbul, Fatih ilçesinde bulunan metruk vaziyetteki; Keskindede, Sirkecidede, Nişanca, Alikuşçu, Hasanbaba, Cibali, Koyunbaba Tozkoparandede, Cankurtaran, Yedişehitler, Yedikule, Sümbülefendi, Vefa Lütufpaşa, Çapa, Hasanbaba, Alikuşçu, Tozkoparandede ve Cibali hazire alanlarının projelendirilmesi ve restorasyon uygulamasının yapılmasıdır.

Biz Ne Yaptık?

Mevcut durumu ile hazire alanları çevresi, mezarlar ve çevre ihata duvarları metruk halde, bakımsız durumdaydı.

İstanbul Fatih ilçesi sınırları içerisinde bulunan yukarıda sıralanan 18 adet hazire alanları ve tekil mezarlıkların rölöve ve restorasyon projeleri oluşturuldu. Kültür ve Tabiat varlıklarını Koruma Bölge Kurulu onayı alındıktan sonra restorasyon uygulamasına geçildi.

Hazire içerisinde mezarlıklarda hafriyat çalışması yapılarak mezar ve mezar taşlarının yerleri tespit edildi. Bulunan mezar taşlarının laboratuvar ortamında temizlikleri yapıldı, arşivlendi. Mezar kaidelerinin temelleri oluşturuldu. Mevcut mermer kaidelerinin kurşun kenetlerle ve galvanizli tijlerle montajı yapılarak eksik parçaların bütünlemesi sağlandı, boydan çatlak olan mermer kaidelerde micro enjeksiyon ile sağlamlaştırıldı. Sonrasında şeffaf nefes alabilen koruyucu sürüldü. Mermer mezar taşlarının yerlerine montajları yapıldı, horasan derzleri tamamlandı. Eksik mermer korkuluklar, mermer kurnalar ve çeşmeler tamamlandı. Hafriyat aşamasında ortaya çıkan tezyinli, kabartmalı mermer mezar taşları iç ihata duvar yüzünde, ankrajlar yardımıyla sergilendi. Mezarlıklar içerisinde projesine uygun yürüme gezi yolları oluşturuldu, çevre sınırlarını oluşturan ihata duvarlarının ekseri kısmı projesi doğrultusunda yonu taşı ile yenilenerek üst kısmına yonu taşı harpuşta ve ferforje demir korkuluk yapıldı.

Hazire alanları restorasyon işi 04.07.2018 tarihi itabıyla tamamlanmış, mezar ziyaretine açılmıştır.


Resim Galerisi

Resimler
Safa Restorasyon © Tüm hakları saklıdır. | Kişisel Verilerin Korunması
Diller

Diller