Mehmet Emin EfendiTekkesi

Mehmet Emin Efendi Tekkesi

Mehmet Emin Efendi (Nakşi-Kadiri), Aksaray Uşakî Tekkesi gibi isimlerle anılan bu tekke günümüzde İstanbul Aksaray’da Fatih ilçesi Gureba Hüseyin Ağa Mahallesi’nde şekerci ve İmam Murat sokaklarının birleştiği köşede 183 pafta 892 ada 15 parselde kayıtlı Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün mülkiyetinde iki katlı bir ahşap binadır. Bugün apartmanlar arasına sıkışmış bulunan mevcut yapı 1890 yılında meydana gelen Aksaray Horhor yangınından sonra yaptırılmış olan binadır. Tekkeyi tüccardan Kasap Hoca Niyazi Efendi yaptırmıştır. Tekke aslen tasavvuf yolu olarak Nakşi – Kadiri iken tekkenin ikinci kurucusu sayılan Nazillili Şeyh Fahreddin Efendi’nin Uşaki yoluna mensup olması nedeniyle Uşaki Tekkesi olarak da bilinmektedir.

Biz Ne Yaptık?

Ahşap karkas olan yapı taşıyıcı özelliğini kaybettiğinden eski eserin stabilitesi bozulmuş, yıkılma tehlikesi arz ettiğinden dolayı yapı boşaltılmış ve kullanım dışı bırakılmış metruk bir binaydı.

Öncelikle eser çevresi sac levhalar ile çevrilmiş, üzerine OSB ve yapının görselliğini gösteren baskılı vinil branda ile kaplanarak eser koruma altına alındı.

İç mekanda sıva raspası, dış cephede de ahşap kaplamalar söküldü, eserin asıl taşıyıcı sistemi olan ahşap karkas iskelet sisteminin deformasyona uğradığı, kendi yükünü taşıyamaz hale geldiği anlaşıldığından yapıda ahşap karkas sistemi oluşturuldu.

Esere ait iç duvarlarda taş yünü dolgulu bağdadi çıta ile rabits teli monteleri yapılarak üzeri kıtıklı, hidrolik kireç katkılı horasan malzeme sıvası ile üzerine Bologna alçısı yapıldı. Tavan kaplamalarında bulunan ahşap çıtalı süslemeler ve orta sahın ahşap kubbe askıya alınıp laboratuvar ortamında zımparalanıp boya, kir ve pastan arındırıldıktan sonra macunlama yapılarak, nefes alabilen cila ve boyalar kullanılmak suretiyle koruma altına alındı. Duvarlar ile tavan birleşimlerinde koltuk altı silmesi ve pasalar polaroid B57 kullanılarak sağlamlaştırıldı, eksik parçalar tamamlandı, laboratuvar ortamı altında temizlik bakım sonrasında ahşap boşlukların doldurulması için prmal AL 30 malzeme enjekte edildi. Cephede şeffaf, nefes alabilen emprenyelenmiş sert ahşap malzeme ile cephe kaplandı. Kapı, pencere doğramaları pervazları monte edildi. Arka bahçe zemin mermer döşeme ve mermer havuz kısmında bakım, temizlik ve eksik parçalar tamamlandı, bağlantı tesisatları yapıldı. Zemin döşemeleri ve basamak kaplamalarında masif ahşap malzeme kullanıldı. Korkuluklarda profilli ve dişli meşe kerestesi kullanıldı. Yapının restorasyonu 13.08.2018 tarihi itibarıyla tamamlandı.

Resim Galerisi

Resimler
Safa Restorasyon © Tüm hakları saklıdır. | Kişisel Verilerin Korunması
Diller

Diller