Kayseri KentselSit AlanıKültür VarlıklarıRestorasyonu

Kayseri Kentsel Sit Alanı Kültür Varlıkları

Proje Kapsamı; Kayseri ili Talas ilçesi Tablakaya Mahallesi Kentsel Sit Alanı içerisinde Yer Alan (Hükümet Caddesi, Çeşme, Karabey, Yeni Cami Ve Çağlayan Sokak) Taşınmaz Kültür Varlıklarının Mimari Rehabilitasyonu Yapım işidir.
Mevcut durumu ile sit alanı içerisinde bulunan cadde ve sokaklarda, yakın tarihlerde yapılan yanlış müdahalelerin düzeltilmesi, özelliğini kaybeden deformasyona uğramış cephe imalatlarının yapılmasını kapsamaktadır.

Biz Ne Yaptık?

Kayseri Talas ilçesi merkezinde kentsel sit alanı içerisinde bulunan cadde ve sokaklarda, rehabilitasyon sokak sağlıklaştırma imalatlarına başlanmıştır.

Cadde ve sokaklarda yol kaplamalarında kullanılmış olan asfalt kaplama sökülmüş, yerine eski eser estetiğine uygun, balık sırtı desenli küptaş yol kaplaması imalatı (6.000,00 m2 alanlı) yapılmıştır.

Yol güzergahı üzerinde bulunan genelde taşıyıcı özelliğini kaybeden sıralı moloz taş duvarlar, numaralandırma yöntemiyle sökülerek temizliği yapılması sonrasında restorasyon projesine uygun şekilde ve planda horasan harcı ile yeniden inşa edilmiştir (750,00 mt boyunda).

Eski eser tescili bulunan sivil mimarlık örneği yapıları ile ilgili, dış cephelerinde taş kaplama olanlarda taş temizliği, eksik taş kısımlarının tamamlanması, horasan derzlerinin yapılması, ahşap kapı pencere doğramaları, hatıl, kuşak vs. imalatlar yapılmış, nefes alabilen bot vernikleriyle yenilenmiştir. Ahşap çatıda da tamir ve tahkimlerinin yalıtım imalatları yapılmıştır.

Dış cephesi sıvalı ve bitişik farklı cepheleri bulunan binalarda, yonu taşı kaplama ile cephe kaplamaları yapılmış, tretuvarları kesme taş olarak yenilenip, çatıda tamir tahkim ve yalıtım imalatları yapımıştır.

15.02.2017 tarihi itibarıyla restorasyon sokak sağlıklaştırma imalatları tamamlanarak, Kayseri Talas Belediyesine teslim edilmiştir.


Resim Galerisi

Resimler
Safa Restorasyon © Tüm hakları saklıdır. | Kişisel Verilerin Korunması
Diller

Diller