Kayseri Gar BinasıRestorasyonu

Kayseri Gar Binası

Osmanlı’dan Cumhuriyet Türkiye’sine kalan en önemli miraslardan biri olan demiryolları, Atatürk’ün kalkınma politikasının temelini demiryollarının yapımı olarak görmesiyle önem kazanır. Bu anlayış çerçevesinde yapımı 1933 yılında tamamlanmış olan Kayseri Garı, bina yapısı olarak birinci ulusal mimarlık döneminin izlerini taşımakta ve anıtsal niteliğe sahip gar yapılarından birisi olmaktadır. Dikdörtgen bir plan şemasına sahip olan gar, bünyesinde lojmanlara da ev sahipliği yapmaktadır. Kayseri Garı Binası, yapı itibari ile tamamıyla o dönemi yansıtmaktadır. Giriş boşluğu mermerden yapılmış olan Kayseri Garı, Osmanlı dekoratif öğelerinin de günümüze yansıtılan en iyi bina örneğine sahiptir.

Biz Ne Yaptık?

Mevcut durumu ile tescilli eski eser Kayseri Gar Binası deformasyona uğramış, sonradan yapılan yanlış müdahaleler ile işlev görmez durumdaydı. Öncelikle, çatı kısmında tamir tahkim ve yalıtım imalat yapılarak binanın daha fazla tahrip olmasının önüne geçildi.

İç ve dış duvarlarda yakın tarihte yapılan çimentolu sıvaların tamamı raspa edilerek, 5.000,00 m2 alanlı horasan sıva ile sıva imalatı yapıldı, nefes alabilen boya ile boyandı.

Seramik ve benzeri zemin kaplamaları sökülerek 1750,00 m2 çini karolar ile katlardaki zemin kaplandı, özelliğini kaybetmiş ahşap ve PVC kapı pencere doğramaları sökülerek sert ahşap malzemeden kapı ve pencere doğramalarının tamamı yenilendi, projesi doğrultusunda bir kısım duvarlar ahşap lambri ile kaplandı.

Çevre düzenleme kapsamında mevcut asfalt, mermer ve benzeri kaplamalar sökülerek, çevre düzenleme projesine göre 6.000,00 m2 alanda bazalt taş malzemesi ile döşeme kaplaması ve yine bazalt taş malzemeden bordür ve basamak imalatları yapıldı. Çevre aydınlatması ile Gar binasına yeni bir görünüm kazandırıldı.

05.12.2019 tarihi itibarıyla restorasyon ve çevre düzenleme imalatları tamamlandı ve Kayseri TCDD İdaresine teslim edildi.


Resim Galerisi

Resimler
Safa Restorasyon © Tüm hakları saklıdır. | Kişisel Verilerin Korunması
Diller

Diller