Parmakkapı CamiiTamamlandı...

Parmakkapı Camii Restorasyonu

1453 yılında İstanbul’un fethine iştirak eden askerlerden Kadıasker Mehmet Efendi tarafından yaptırılan mescid 1766 yılında bir deprem sonucu yıkılmış ve aynı yıl Mustafa Ağa tarafından tekrar yaptırılmıştır. 1918 yılında çıkan bir yangın sonucu tamamen tahrip olan mescid daha sonra Vatan Caddesi yapımı sırasında kaldırılmasının ardından hayırsever vatandaşlar tarafından 1960 yılından sonra yeniden yapılmıştır. 1999 depreminde almış olduğu hasar ve genel statik durumundan dolayı 2013 yılında depreme dayanıksız raporu alarak, belediye tarafından yıkılmıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tarafından, Fatih Belediyesi proje kapsamında tekrar inşası kararlaştırılan Camii, geleneksel Osmanlı mimari izlerini taşıyarak yeniden tasarlananmış, çevresindeki kamu yapılarının ve halkın ibadet ihtiyacına karşılık verebilecek büyüklükte ve konumda yapımı tamamlanmıştır.
 
Caminin avlusunda, mihrabında ve minberinde Marmara Mermeri kullanılırken, minberde ahşap bir vaaz kürsüsü ile ahşap müezzin kürsüsü yer almaktadır. Ayrıca Cami’nin içerisinde tamamen kendine özgü bir kalemişi uygulaması yapılmıştır.

Resim Galerisi

Resimler
Safa Restorasyon © Tüm hakları saklıdır. | Kişisel Verilerin Korunması
Diller

Diller