Mithatpaşa Mesleki veTeknik Anadolu LisesiRestorasyonu

Mithatpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Mithatpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İstanbul İli, Üsküdar İlçesi, Doğancılar Mevkii, Ahmet Çelebi Mahallesi Doğancılar Caddesi üzerinde bulunmaktadır.
Osmanlı İmparatorluğu zamanında kız çocuklarına sanat öğretmeyi amaçlayan Tuna Valisi Mithat Paşa, bu konudaki çalışmalarına Rumeli’de başlamış ve ordunun giyecek ihtiyacını karşılamak için Rusçuk’ta bir sanayi mektebi açmıştır. Daha sonra Maarif Nezareti, kız öğrencilere kültür vermek ve meslek öğretmek amacıyla 1878 yılında Üsküdar Kız Sanayi Mektebi adıyla üç sınıflı bir okul açılmıştır. 1881 yılında, Suphi Paşa tarafından Üsküdar Kız Mektebi ismiyle, bugünkü “Üsküdar Mithatpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”nin temeli atılmıştır. Üsküdar Kız Sanayi Mektebi, Kurtuluş savaşında askerlerimizin giydiği kıyafetlerin bir kısmını atölyelerinde dikerek katkıda bulunmuştur. Kurum daha sonra Sanat Enstitülerinin kurucusu Mithat Paşa´nın anısını yaşatmak amacıyla 03.05.1943 yılında “Mithatpaşa Kız Enstitüsü” olarak adlandırılmıştır.

Biz Ne Yaptık?

Bina; A ve B olmak üzere 2 bloktan oluşmakta, A Blok 3 katlı, B Blok 6 katlı olmak üzere toplam 4.500,00 m2 kapalı alanlı, 1.100,00 m2 açık alanlı restorasyon projesi bulunmaktadır. Yapı 2. Grup eski eser olarak tescillidir.

1999 depreminden sonrasında ağır hasar almış olan bina, taşıyıcı özelliğini kaybettiğinden boşaltılmış olup metruk hale dönüşmüştür.

Öncelikle metruk haldeki mevcut bina yıkıldı. Yapı dar alanda ve şevli bölgede bulunduğundan arsa çevresine 188 adet fore kazık çakılarak bina temeli oluşturuldu. Restorasyon projesi doğrultusunda, A ve Bloktan oluşan toplam 4.500,00 m2 alanlı içerisinde sığınak, sergi satış odaları, uygulama mutfağı, grafik atölyesi, konferans salonu ve 14 adet dersliğin bulunduğu bina ile 1.100,00 m2 alanlı okul tören alanı ve çocuk oyun parkı inşa edildi.

15.04.2014 tarihi itibarıyla bina inşaatı tamamlandı ve eğitim-öğretime açıldı.


Resim Galerisi

Resimler
Safa Restorasyon © Tüm hakları saklıdır. | Kişisel Verilerin Korunması
Diller

Diller